بلیط هواپیما لحظه آخری سالوا سفر
بلیط شهر ساری

بلیط شهر ساری

تعرفه تبلیغات در سایت

 

اطلاعات عمومی درباره شهر ساری

 

ساری شهر ساری مرکز شهرستان ساری و استان مازندران در شمال ایران، پرجمعیت ‌ترین شهر استان مازندران و دومین شهر پرجمعیت در شمال کشور است. به مردم اهل ساری، ساروی گفته می‌شود همچنین بر اساس اکتشافات اخیر، قدمت سکونت انسان در ساری به شش هزار سال می‌ رسد.


ساری پایگاه آقا محمد خان کمی پیش از تاج گذاری قاجاریه بوده‌ است. ساری به سه منطقهٔ شهری تقسیم می‌شود و طبق سرشماری ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۰۹٬۸۲۰ نفر بوده ‌است. نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی آقایان محمد دامادی و علی ‌اصغر یوسف‌ نژاد می‌باشند.

 

آب و هوای ساری

آب و هوای شهر ساری در تابستان‌ ها معتدل و مرطوب و در زمستان‌ها نسبتاً سرد و خشک است. همچنین بخش‌های جنوبی کوهستانی این شهر دارای زمستان ‌های طولانی و بسیار سرد می‌باشد. در طی چند ساله اخیر سرد ترین دمای شهر ساری در زمستان ۱۲-(زمستان سال ۱۳۸۶) و در تابستان ۴۰+ (تابستان ۱۳۸۳) بوده‌ است.

 

 

مناطق تاریخی ساری


بانک ملی ساری

بانک ملی ساری مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در ساری (سبزه میدان) میدان امام حسین (میدان شهرداری) واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۰۳۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

سه گنبدان ساری

باشکوه‌ ترین یادگار باستانی ایران؛ بنایی استوار با سه گنبد پلکانی و هرمی شکل که از بن تا سر آن کمانی بوده ‌است از این رو ویران ‌سازی و تخریب آن بسیار دشوار بوده و در سه مرحله در زمان فتح علی شاه و خویشاوندانش انجام شده ‌است. زیر هر گنبد آرامگاه ایرج، سلم و تور (تورج) پسران فریدون شاه است و در هنگام شاهنشاهی منوچهر ساخته شد و پیرامون آن در هنگام فرمانروایی توس تکمیل شد. تا سال ۱۳۷۰ با هزار افسوس تنها چاله بزرگی از ویرانه آن در کنار سبزه میدان و ساختمان استانداری با سبزه زار و درختان نارنج دیده می‌شد که آن هم پر شد و اکنون بوستانی هم تراز خیابان انقلاب (شاه) است؛ کهنسالی این بنا زیاد است و تاریخ دقیق آن دانسته نیست.

 

شاطر گنبد ساری

شاطر گنبد یا گنبد شاطر یک بنای آرامگاهی و متعلق به قرن نهم هجری قمری برابر با عصر تیموریان در یک کیلومتری جنوب شهر ساری است. این سازه تاریخی برای مدت طولانی در محاق قرار داشت و به دلیل عدم توجه به آن دچار آسیب‌های فراوان شده‌است. در حال حاضر اطراف و سقف این بنا درختان و گیاهان خود رو سبز شده‌اند که اگر توجه جدی نشو منجر به تخریب بنا خواهد شد. شاطر گنبد در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۶۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

 

تپه گل نشین ساری

تپه گل نشین یکی از چندین تپه باستانی شهر ساری است که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می‌باشد. این اثر باستانی در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

کهنه باغ شاه ساری

بنیاد آن توسط پادشاهان صفوی بوده‌است و در زمان رضا شاه آن را خراب کردند و خیابان خیام کنونی را ساختند (اگرچه هنوز در خیابان خیام آثار باغ در ملک خصوصی مردم نمایان است)

 

نو باغ شاه ساری

بدست محمد میرزا ملک آراء در زمان فتح علی شاه ساخته شد و عمارت‌ هایی شبیه چهل ستون اصفهان در آن احداث نمودند که البته در زمان رضاشاه و به دستور وی پادگان شد.

 

خانه رمدانی ساری

این بنا با پیشینه‌ای از دوره قاجار در بافت قدیم شهر ساری و در محله آب‌انبار نو قرار دارد. این عمارت متشکل از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی است. بنای دو طبقه‌ای که در جلو قرار دارد با سردری زیبا در واقع نقش ورودی و هشتی بنا را ایفا می‌کند. این فضا جهت استراحت مراجعه‌کنندگان و انجام اموری که نیاز به وارد شدن به خانه را نداشته در نظر گرفته شده و اتاق‌ های طبقه فوقانی با تزئینات زیبای چوبی، پنجره‌ های ارسی و نورگیر های گچی محل اسکان مهمانان بوده‌است. بنای دوم که در پشت با یک فاصله قرار دارد، در دوره پهلوی اول، دستخوش تغییرات اساسی شده‌است. در سال‌های اخیر تمام اندودهای داخلی حذف و طاق نماهای دوره قاجاری از زیر آن نمایان گشته‌است. خانه رمدانی مربوط به دوره قاجار است و در ساری، محله آب انبار نو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۵۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

http://stkt.ir/NewsDetails-10439.html

 

 

 

نمایندگی hp  / کارتریج hp  /  کارتریج اچ پی / خرید کارتریج  /  قیمت کارتریج  /  تعمیرات لپ تاپ  /   تعمیر لپ تاپ  /  بلیط گرجستان  /  بلیط لحظه آخری نجف  /  تور گرجستان  / تور تفلیس  /  بلیط چارتر

نویسنده : milad sohrabi manesh بازدید : 24 تاريخ : سه شنبه 7 آذر 1396 ساعت: 23:42
برچسب‌ها : بلیط ارزان ساری, بلیط چارتر ساری, بلیط رایگان ساری, بلیط ساری, بلیط لحظه آخری ساری, بلیط هواپیما ساری, ,