بلیط هواپیما لحظه آخری سالوا سفر
تاجیکستان طبیعت بکر و زیبایی دارد که باید دید !

تاجیکستان طبیعت بکر و زیبایی دارد که باید دید !

تعرفه تبلیغات در سایت

 

اطلاعات مفید درباره کشور تاجیکستان:

نام رسمی آن جمهوری تاجیکستان است که در عرف بین‌الملل با TJK مشخص می‌شود. این کشور عضو کشورهای مستقل همسود (مشترک‌المنافع-CIS) نیز می‌باشد.


واژه تاجیک و نام تاجیکستان:

تاجیک ها تا کنون به نام های: تاجیک، تازیک، تاژیک، تژیک، تاجک، اوگانه، پارسیوان، تاجیکی، تات، تجگی، سرت و ... خوانده شده اند. واژه تاجیک که گونه های پیشین آن تازیک یا تاژیک است، در آغاز معنی عربی داشته است. گویا ایرانیان آسیای مرکزی، مسلمانان را به این نام می خواندند و چون در آن زمان به این باور بودندکه یک نفر ایرانی، اگر به دین اسلام گروید، عرب می شود. از سوی دیگر به دلیل آنکه درگذشته ترکها تنها مسلمانان ایرانی را می شناختند، واژه تاجیک نزد ترکان معنی ایرانی (در برابر ترک) یافت و در دوران پیروزی ترکان بر ایرانیان، ایرانی ها خود را تاجیک می خواندند.

 

 

 

 

برخی نیز بر این باورند که واژه تاجیک از ریشه ترکی است و اصل آن به معنی تبعه ترک بوده است. عرب ها ی مسلمان، تاجیک ها را (اوگانه) می نامیدند. تاجیک ها در افغانستان (پارسیوان) در جمهوری فدراتیو روسیه (تاجیکی) در زبان ترکی (قزلباش، کزلباش) در خاور ایران (تاجیک) و در باختر ایران (تات) و در سیستان به (تجگی) سر شناسند. در اوایل سده 2م. واژه تاجیک در اتحاد جماهیر شوروی به معنی جمعیت اسکان یافته آسیای مرکزی به کار می رفت.

 

 

علاوه بر آثار ایرانشناسان در فرهنگهای پیشین و امروز از جمله منتخب اللغات، دایرةالمعارف فارسی، برهان قاطع، سراج اللغات، نظام الاطباع، فرهنگ عمید، فرهاگ معین، لغت نامه دهخدا و... واژه تاجیک و مفهوم لغوی آن مورد بررسی قرار گرفته است. بیشتر پژوهشگران بر پایه اسناد و مدارک با ارزش ،تاجیک را قوم غیر عرب و ترک معرفی کرده و ان را از نژاد ایرانی دانسته اند که در ایران بزرگ شده است.


آب و هوا

آب و هوای تاجیکستان قاره‌ای، نیمه استوایی و نیمه خشک و بخشی صحرایی است. در کوههای پامیر آب و هوا قطبی نیمه خشک می‌باشد و هوا به طور مؤثری منطبق با ارتفاعات تغییر می‌کند. وادی فرغانه و دیگر ارتفاعات به وسیله کوههای اطراف از هوای قطبی حفظ می‌شوند.

 

درارتفاعات کم، میانگین درجه حرارت بین 23 تا 30 درجه سانتی‌گراد در ماه ژوئیه و 1 تا 3 درجه سانتی‌گراد زیر صفر در ماه ژانویه می‌باشد. در پامیر شرقی، میانگین درجه حرارت در ماه ژوئیه 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد و میانگین درجه حرارت در ماه ژانویه 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد زیر صفر است.


در مناطق کوهستانی درجه حرارت در زمستان تا 45 درجه سانتی‌گراد زیر صفر کاهش می‌یابد. حد متوسط دما در ماه ژانویه در مرغاب واقع در کوههای بدخشان 6/19درجه سانتی‌گراد زیر صفر است.


میزان بارندگی

میانگین بارندگی سالانه در اکثر مناطق جمهوری بین 700 تا 1600 میلی‌متر است. شدیدترین میزان بارندگی در مناطق یخی فدچنکو است که میانگین آن 2236 میلی‌متر در سال است و سبک‌ترین آن در پامیر شرقی با میانگین زیر 100 میلی‌متر در سال است که اوج آن در زمستان و بهار می‌باشد. سطح بارندگی در مناطق کوهستانی بسیار کم و به ندرت از 60 تا 80 میلی‌متر در سال افزایش می‌یابد. در دره‌ها بین 150 تا 250 میلی‌متر در سال است.

 

 

 

http://stkt.ir/NewsDetails-10543.html

 

 

 

نمایندگی hp  / کارتریج hp  /  کارتریج اچ پی / خرید کارتریج  /  قیمت کارتریج  /  تعمیرات لپ تاپ  /   تعمیر لپ تاپ  /  بلیط گرجستان  /  بلیط لحظه آخری نجف  /  تور گرجستان  / تور تفلیس  /  بلیط چارتر

نویسنده : milad sohrabi manesh بازدید : 16 تاريخ : سه شنبه 7 آذر 1396 ساعت: 23:39
برچسب‌ها : بلیط ارزان تاجیکستان, بلیط تاجیکستان, بلیط چارتر تاجیکستان, بلیط لحظه آخری تاجیکستان, تاجیکستان, ,